Reklama

Kościół

Austria: kard. Schönborn apeluje o konkretną i żywą miłość bliźniego

O konkretną i żywą miłość bliźniego zaapelował w Wigilię Bożego Narodzenia kardynał Christoph Schönborn. „Zwracanie uwagi na sąsiadów i pomoc ludziom w potrzebie – to przecież może zrobić każdy z nas!” – powiedział metropolita Wiednia w ramach tradycyjnej audycji telewizji ORF „Światło w ciemności” w Wigilię Bożego Narodzenia.

[ TEMATY ]

Austria

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przekonywał, że nie można wymawiać się tym, że w obliczu wielu problemów niewiele można zdziałać jako jednostka. „Można to jednak zmienić, gdyż na jedną wielką zmianę składa się wiele drobnych zmian” – tłumaczył hierarcha.

Kardynał Schönborn przypomniał, że cieniem na czas obecnych Świąt kładzie się wojna w Ukrainie, dramaty przeżywane przez mieszkańców Syrii oraz innych części świata, a także nasze codzienne troski o drożyznę i przyszłość. Ale Boże Narodzenie jest mimo wszystko czasem świątecznym, gdyż przesłaniem, jakie z sobą niesie, jest Boża obietnica, że mimo wszelkich trudności „nie jesteście sami”. I „to przesłanie trwa”, przekonywał metropolita Wiednia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obok kard. Schönborna gośćmi audycji „Światło w ciemności” byli również przedstawiciele innych Kościołów i wspólnot wyznaniowych. Przy tej okazji przewodniczący religijnej wspólnoty buddyjskiej Gerhard Weissgrab, podkreślił „wzorcowe” współistnienie przedstawicieli Kościołów i wspólnot religijnych w Austrii. Jego zdaniem, „to bycie razem przy zachowaniu istniejących różnic może być przykładem także dla społeczeństwa. Pozdrowienia i wyrazy uznania dla akcji przekazał na wideo naczelny rabin Jaron Engelmayer.

Zorganizowana przed 50 laty akcja „Światła w ciemności” wspiera rocznie około 400 programów socjalnych dla ludzi niepełnosprawnych, głównie niewidomych, w Austrii. Dyrektor Caritas, ks. Michael Landau, podziękował ofiarodawcom, że w ciągu tych lat można było udzielić konkretnej pomocy wielu rodzinom i osobom indywidualnym. „Była to ważna pomoc dla każdej osoby niepełnosprawnej i wykluczonej. Wspólnie musimy starać się stworzyć warunki, aby możliwie każdy z nich miał szanse się zrealizować oraz by prawo do włączenia w normalne życie nie pozostawało tylko na papierze, lecz rzeczywiście włączało w życie naszego społeczeństwa”, powiedział dyrektor Caritas.

„Światło w ciemności”, zainicjowana przez radio i telewizję ORF akcja pomocy niewidomym, jest bardzo znana w całej Austrii. Z niej narodził się w 1984 roku nowy pomysł – Betlejemskiego Światła Pokoju, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach, w tym również w Polsce. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w akcji „Światło w ciemności”. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej akcji należą już do stałych elementów czasu Adwentu.

2022-12-25 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiedeń: Polonijna pielgrzymka szlakiem Jana Pawła II w intencji Austrii

[ TEMATY ]

Austria

św. Jan Paweł II

©Joanna Łukaszuk-Ritter

Grupa pielgrzymkowa w drodze na Kahlenberg

Grupa pielgrzymkowa w drodze na Kahlenberg

Już po raz piąty z inicjatywy Radia Droga odbyła się piesza pielgrzymka Polaków mieszkających w Wiedniu, łącząca dwa miejsca upamiętniające patrona Polonii Austriackiej św. Jana Pawła II. – Krzyż Papieski w Donaupark i Polskie Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu. W tym roku termin pielgrzymki zbiegł się ze Świętem Narodowym Austrii, które przypada na 26 października. Dlatego pątnicy postanowili pomodlić się w tym dniu za ich drugą ojczyznę – Austrię

Kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków spotkała się przy Krzyżu Papieskim w Parku Naddunajskim, gdzie wspólną modlitwą rozpoczęli pielgrzymkę. To historyczne miejsce – tu podczas pierwszej podróży apostolskiej do Austrii w 1983 r. Jan Paweł II celebrował Mszę św. na zakończenie Katholikentag. Z tej okazji na 20-hektarowej łące, zwanej od tej pory „Łąką Papieską" (Papstwiese), wzniesiony został imponujący 40-metrowy stalowy krzyż o wadze 56 ton, który, mimo prób usunięcia go, przetrwał do dnia dzisiejszego. W 2012 r. po przeprowadzonej renowacji Krzyż Papieski został uroczyście pobłogosławiony przez kard. Christopha Schönborna. Z czasem krzyż stał się miejscem modlitwy dla grup religijnych, które regularnie odprawiają tu nabożeństwa. Wśród uczestników pielgrzymki były osoby, które doskonale pamiętają dzień 11 września 1983 r., kiedy to, mimo ulewnego deszczu, zgromadziło się w tym miejscu ponad 300 tys. wiernych, również wielu żyjących w Austrii Polaków. Zapamiętali oni także słowa Papieża Polaka, który mówił o tym, że człowiek na nowo może odnaleźć nadzieję i odzyskać utraconą odwagę. Z tymi uczuciami polonijni pątnicy z Wiednia podążają już od 30 lat za krzyżem pielgrzymkowym, na którym wygrawerowane są słowa „Przez Maryję do Jezusa", pamiętając o tym, że to Jej zawierzył się bezgranicznie św. Jan Paweł II i prosząc, abyśmy i my oddawali się bez reszty Maryi.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Francuz pokieruje Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-07-05 13:50

[ TEMATY ]

Watykan

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Abp Thibault Verny

Vatican Media

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Ojciec Święty mianował przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich abp Thibault Verny, arcybiskupa Chambéry oraz biskupa Saint-Jean-de Maurienne i Tarentaise, dotychczasowego członka tej Komisji - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Thibault Verny urodził się 7 listopada 1965 r. w Paryżu, W 1990 r. ukończył studia inżynierskie w École supérieure de physique et de chimie industrielles de la ville de Paris (ESPCI Paris), a następnie wstąpił do seminarium w Paryżu, by kontynuować studia we francuskim seminarium w Rzymie. Uzyskał licencjat kanoniczny z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Został wyświęcony na kapłana diecezji paryskiej 27 czerwca 1998 r. Pracował duszpastersko w parafiach paryskich, a 9 maja 2016 r. kardynał André Vingt-Trois mianował go wikariuszem generalnym.
CZYTAJ DALEJ

Powódź w Teksasie uderzyła w obóz, gdzie byli Polacy. Ich relacja jest zatrważająca

2025-07-06 08:43

[ TEMATY ]

USA

powódź

Teksas

Camp Mystic

relacja

PAP/EPA

Powódź w Teksasie

Powódź w Teksasie

Nie wierzyłyśmy w to, co się tam wydarzyło - powiedziała PAP Marcelina Pryga, która była w zalanym przez powódź ośrodku Camp Mystic w Teksasie. W wyniku powodzi błyskawicznej, która w piątek nawiedziła ten stan, zginęło co najmniej 51 osób. Polacy opuścili ośrodek w sobotę i zostali rozlokowani w hotelach.

Podziel się cytatem - powiedziała PAP Marcelina, która była jedną z 24 uczestników wymiany kulturowej Camp America z Polski. Polacy przebywają obecnie w hotelach w Teksasie. PAP rozmawiała z dwojgiem z nich w sobotę wieczorem czasu wschodnioamerykańskiego (nad ranem w niedzielę w Polsce).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję