Reklama

Aspekty

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny "cichej bohaterki Wschowy"

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w intencji beatyfikacji elżbietanki s. Iwony Król

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w intencji beatyfikacji elżbietanki s. Iwony Król

Siostra Iwona w swojej pomocy innym zapewne nie tyle widziała, co traci, ale jak wiele w dawaniu może wyniknąć szczęścia dla niej samej - powiedział bp Tadeusz Lityński, podczas Mszy św. w intencji beatyfikacji wschowskiej elżbietanki s. Iwony Król.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś we Wschowie odbyła się uroczysta sesja inaugurująca proces beatyfikacyjny elżbietanki s. Iwony Król. Pierwszemu posiedzeniu trybunału w procesie beatyfikacyjnym s. Iwony Król, który 9 lutego zebrał się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, przewodniczył pasterz diecezji bp. Tadeusz Lityński.

Podczas uroczystej sesji dokonano zaprzysiężenia członków komisji historycznej oraz członków trybunału beatyfikacyjnego. Prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego do biskupa diecezjalnego skierowała s. Weronika Szelejewska, która przedstawiła życie i postać s. Iwony. Proces beatyfikacyjny „cichej bohaterski Wschowy”, jak nazywano s. Iwonę Król, otworzył bp Tadeusz Lityński. Jeszcze przed Mszą św. pasterz diecezji pobłogosławił tablicę w kościele, upamiętniającą wschowską elżbietankę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dziś Księga Rodzaju chce nam pokazać jedną bardzo istotną prawdę – człowiek jest stworzony do relacji z drugim. Także ta prawda uwidacznia się w osobie siostry Iwony. Kiedy słuchaliśmy jej życiorysu, jeszcze przed Eucharystią, tym co powtarzało się w jej życiu, było bycie przy drugim człowieku – tym chorym, samotnym, potrzebującym, niezależnie od jego wiary, pobożności czy narodowości – mówił już w homilii bp Lityński. – Mówiąc językiem biblijnym, ona po prostu była „pomocą”. Siostra Iwona w swojej pomocy innym zapewne nie tyle widziała, co traci, ale jak wiele w dawaniu może wyniknąć szczęścia dla niej samej. Ona była tą, która chroniła Serce Jezusa w Najświętszym Sakramencie, gdy zbierała porozrzucane sprofanowane Hostie; chroniła w wyraźnym znaku jakim jest świątynia, gdy wyniosła z jej bombę; chroniła w drugim człowieku, który często był zmarginalizowany, opuszczony i zdany na siebie. Nigdy nie była obojętna wobec profanacji i braku szacunku do otaczającego ją sacrum, w którym było przecież Najświętsze Serce Jezusa – obraz i podobieństwo Boże w innych ludziach – kontynuował pasterz.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Wschowa. Inauguracja procesu beatyfikacyjnego s. Iwony Król

S. Iwona Król urodziła się 12 maja 1908 r. w Mrozach koło Kartuz. 6 sierpnia 1930 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu. Podczas początkowej formacji zakonnej uzyskała dyplom pielęgniarski i państwowe uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Pracowała jako pielęgniarka na placówkach w Wyrzysku, Kruszwicy i Pucku. Po wybuchu II wojny światowej trafiła najpierw do Wrocławia, a następnie do Wschowy. Z tym miastem pozostała związana przez resztę swojego życia. Odznaczała się głęboką pobożnością, samarytańską miłością względem bliźnich, heroiczną odwagą i patriotyzmem. W czasie wojny - pomimo nacisków przełożonych oraz władz cywilnych - odmówiła podpisania Volkslisty. Po wkroczeniu do Wschowy wojsk radzieckich z narażeniem życia strzegła powierzonego jej opiece kościoła parafialnego. Prowadziła proste i pokorne życie poświęcając się głównie opiece nad chorymi. Z wielkim oddaniem troszczyła się o ich materialne i duchowe potrzeby. Zmarła 8 sierpnia 1990 r. w trakcie urlopu, który spędzała u swoich krewnych w Chwaszczynie niedaleko Gdańska. Jej pogrzeb odbył się we Wschowie 12 sierpnia 1990 r.

Inicjatorem procesu beatyfikacyjnego s. Iwony Król CSSE jest Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie i prowadzenie dochodzenia jest s. Weronika Szelejewska CSSE. 29 marca 2021 r. bp Tadeusz Lityński zatwierdził ją jako wicepostulatorkę procesu. 28 stycznia 2022 r. w imieniu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wicepostulatorka zwróciła się do biskupa zielonogórsko-gorzowskiego z prośbą o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego s. Iwony Król CSSE. 9 czerwca 2022 r. pozytywną opinię w tej sprawie wydała Konferencja Episkopatu Polski. 17 listopada 2022 r. bp Tadeusz Lityński wydał edykt, w którym poinformował diecezjan o planowanym rozpoczęciu dochodzenia. 15 stycznia 2023 r. została powołana komisja historyczna, której zadaniem jest zebranie i zbadanie dokumentacji dotyczącej s. Iwony Król CSSE. Komisję tę tworzą: ks. dr hab. Robert Romuald Kufel - przewodniczący, ks. dr. Łukasz Kędzierski i pani lic. Jolanta Pawłowska. Po uzyskaniu zgody watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, 30 stycznia 2023 r. bp Tadeusz Lityński powołał diecezjalny trybunał beatyfikacyjny w składzie: ks. prof. dr hab. Adam Kalbarczyk - delegat biskupa, ks. dr Piotr Garstecki – promotor sprawiedliwości, s. Karola Piotrowiak CSSE - notariusz.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-02-09 13:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarła s. Damiana Szamotulska

s. Damiana Szamotulska

Archiwum Zgrodzenia Sióstr Świętej Elzbiety w Toruniu

s. Damiana Szamotulska

S. Damiana Szamotulska, elżbietanka przez wiele lat posługiwała w Toruniu. Pracowała w sekretariacie Kurii Diecezjalnej Toruńskiej oraz była odpowiedzialna za Wspólnotę Apostolską Świętej Elżbiety, działającą przy Zgromadzeniu Sióstr Świętej Elżbiety w Toruniu. Współpracowała również z toruńską edycją "Niedzieli".

Więcej ...

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania