Reklama

Wiadomości

Premier: Mikołaj Kopernik patronuje nam w szukaniu prawdziwej, głębokiej wiedzy

PAP/Tytus Żmijewski

Mikołaj Kopernik, który był jednym z absolutnie wyjątkowych odkrywców dzisiaj patronuje nam w tym, żeby szukać prawdziwej, głębokiej wiedzy, która ma nam dawać poszerzenie granic prawdy, granic poznania, ale także lepsze życie - budować lepszy świat - powiedział w Toruniu premier Mateusz Morawiecki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szef rządu wziął w poniedziałek udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu.

Na początku swojego wystąpienia przypomniał, że toruński uczony był też odkrywcą zjawiska - opisanego jako Prawo Kopernika, zwane też Prawem Kopernika-Greshama - wypierania "waluty" lepszej przez gorszą, mniej wartą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Współcześnie, jak ocenił, pogłębiona wiedza, "wiedza, która służy poszukiwaniu prawdy, poszukiwaniu nowych lądów, jak mawiał poeta, czasami jest wypierana przez harmider, hałas różnych naleciałości pseudowiedzy, która pojawia się w naszym życiu".

"I myślę, że Mikołaj Kopernik, który był rzeczywiście jednym z absolutnie wyjątkowych odkrywców, naukowców, można powiedzieć, że dzisiaj patronuje nam w tym, żeby odsiewać te ziarna od plew i żeby szukać tej prawdziwej, głębokiej wiedzy, która ma nam dawać poszerzenie granic prawdy, granic poznania, ale także lepsze życie, budować lepszy świat" - mówił Morawiecki.

"I niech ta wiedza, której uosobieniem jest ten toruńczyk - jak mawia pan prezydent Torunia: Mikołaj Kopernik-toruńczyk - niech on będzie patronem wspaniałej polskiej wiedzy, wiedzy która oby święciła takie sukcesy jak właśnie 500 lat temu święciła dzięki Mikołajowi Kopernikowi, wspaniałemu Polakowi, który rozsławił polskie imię na cały świat" - zaznaczył premier.

Reklama

Podziękował również organizatorom kongresu i "wspaniałej młodzieży za to, że stara się wykorzystywać tę najtwardszą i najtrwalszą walutę jaką mamy, czyli wiedzę i wiarę w to, że wiedza i wiara razem mogą tworzyć lepszy świat".

Premier wziął udział w wydarzeniu towarzyszącym ŚKK w Muzeum Okręgowym w Toruniu, gdzie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego zaprezentowano nowe zabezpieczenia Portretu Mikołaja Kopernika.

Umieszczenie obrazu w specjalnej konstrukcji, która zapewni jego trwałość, bezpieczeństwo i umożliwi częstszą ekspozycję dla zwiedzających było możliwe dzięki przeznaczeniu 0,5 mln zł z rezerwy Premiera.

Portret Mikołaja Kopernika od ok. 1594 roku do początku XX wieku znajdował się w Bibliotece Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. Od odzyskania przez Polskę niepodległości do 1939 roku był przechowywany w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Kopernika w Toruniu. Na przełomie lat 1944/45 próbowano go wywieźć do Niemiec, ale w 1945 roku został odnaleziony w składnicy w Wyrzysku. Obecnie prezentowany jest w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego.

To obraz z XVI wieku, którego autor pozostaje nieznany. Dzieło powstało już po śmierci Kopernika. Odznacza się wysokim poziomem artystycznym, a zaprezentowany na nim wizerunek astronoma jest najbardziej rozpowszechnionym w świecie ikonograficznym. Jego prezentacja w nowym wydaniu związana jest z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.(PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

akn/ twi/ rau/ pat/

Podziel się:

Oceń:

2023-02-20 16:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Frombork: centralne obchody kościelne Roku Mikołaja Kopernika

Włodzimierz Rędzioch

O głębokiej religijności Mikołaja Kopernika, który potrafił godzić wiarę i naukę mówił dziś w katedrze we Fromborku – miejscu pochówku genialnego astronoma - abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski i przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP przewodniczył Mszy św. sprawowanej w tamtejszej katedrze z okazji 480. rocznicy śmierci uczonego oraz wydania jego przełomowego traktatu "De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich).

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Więcej ...

Wimbledon - Świątek pierwszy raz w karierze w półfinale w Londynie

2025-07-09 16:17

PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy