Reklama

Watykan

Abp Gallagher: robimy, co możemy, dla Ukrainy

wikipedia.org

„Największym wyzwaniem obecnie dla dyplomacji (…) jest wojna na Ukrainie” – zauważa abp Paul Richard Gallagher. Watykański sekretarz ds. relacji z państwami w wywiadzie dla telewizji EWTN opisuje postawę Stolicy Apostolskiej wobec różnych międzynarodowych problemów. Wyznaje przy tym, że zwłaszcza rozmowy z Rosją pozostają obecnie mocno utrudnione, ale zachowuje się otwartą postawę, aby pomagać, gdzie to tylko możliwe, np. w kwestii wymiany jeńców lub wypuszczenia deportowanych dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szef watykańskiej dyplomacji wspomina również swoje osobiste doświadczenie z wizyty na Ukrainie w zeszłym roku. „Mogliśmy na własne oczy zobaczyć skutki rosyjskiej agresji w Buczy, Irpieniu, a także w niektórych częściach Kijowa” – zauważa hierarcha, określając naszych wschodnich sąsiadów jako „bardzo odważny [naród], bardzo zdeterminowany w obliczu olbrzymich wyzwań”. Dodaje, że nieustannie należy szukać nowych dróg wyjścia z sytuacji wojny, choć obecnie wydaje się to nierealne.

Abp Gallagher mówi również o innych wyzwaniach stojących przed wspólnotą międzynarodową, jak zmiany klimatu, konflikty na Bliskim Wschodzie, w niektórych rejonach Afryki czy częściowa destabilizacja w Ameryce Łacińskiej. Opisuje przy tym zaangażowanie Stolicy Apostolskiej i Kościoła podejmowane w obliczu różnych problemów, np. organizowanie negocjacji w Sudanie Południowym przez Wspólnotę św. Idziego oraz otwarcie nowego etapu rozmów wraz z pielgrzymką Papieża Franciszka do tego kraju. Szef watykańskiej dyplomacji podkreśla także działalność Ojca Świętego zbliżającą wyznawców różnych religii, jak spotkania z sunnickim Wielkim Imamem al-Azhar czy z szyickim Ajatollahem Al-Sistanim w Iraku.

Zapytany o kwestię Chin, hierarcha odpowiada, że między Stolicą Apostolską a Państwem Środka toczy się nieustanny proces dyplomatyczny. Wyraża równocześnie nadzieję, iż relacje między Kościołem a władzami będą z czasem coraz bardziej znormalizowane i owocniejsze. Z kolei w Europie, jak zauważa abp Gallagher, ostatnio watykańska dyplomacja musiała się angażować w trudny dialog światopoglądowy, wyrażając sprzeciw wobec uznania aborcji za prawo człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-03-16 16:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niemcy przekażą 7 mln euro na rozwój wspólnot religijnych na Ukrainie

twitter.com/VitaliiSediuk/radiorodzina.pl

Rząd Niemiec przeznaczył prawie 7 mln euro na rozwój i umocnienie wspólnot religijnych na Ukrainie oraz jako pomoc w rozwiązywaniu przez nie problemów społecznych na swych terenie - poinformowano na konferencji prasowej w Kijowie. Odbiorcą trzech grantów na te cele będzie Caritas Ukrainy. Przyznane środki obejmują cały kraj, ale ze szczególnym uwzględnieniem ogarniętej wojną jego części wschodniej.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...