Reklama

Polska

Rusza Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

Magdalena Niebudek

Muzyka różnych religii i kultur zabrzmi podczas rozpoczynającego się jutro w Częstochowie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. To największe w Polsce wydarzenie promujące muzykę religijną – koncertową i liturgiczną – zakończy się 10 maja. W koncercie finałowym wystąpi wybitny pianista Leszek Możdżer. Po raz pierwszy projekt realizowany będzie również poza Polską – w niemieckiej Kolonii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na program 24. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej złoży się 17 koncertów. W wydarzeniu wezmą udział wykonawcy z 9 krajów: Bułgarii, Francji, Gruzji, Iranu, Mongolii, Niemiec, Polski, USA oraz Wielkiej Brytanii.
Inauguracja odbędzie się tradycyjnie w jasnogórskiej bazylice. Sławny zespół Die Kölner Akademie wykona "Pasję według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha.
"Myślę, że będzie to niebywała gratka dla tych melomanów, którzy interesują się muzyką dawną i wykonawstwem historycznym, bo zespół Die Kölner Akademie jest w tym najlepszy na świecie" – zaznaczyła dyrektor Festiwalu, Małgorzata Nowak.
Jednocześnie podkreśliła, że festiwal będzie wyjątkowy także dlatego, że raz pierwszy koncert odbędzie się za granicą. Festiwal „Gaude Mater” zagości w Kolonii a konkretnie w opactwie benedyktynów w Brauweiler. 10 maja odbędzie się tam koncert muzyki polskiej oraz wręczenie nagród X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” – powiedziała dyrektor Festiwalu.
Od ubiegłego roku projekt ma nową formułę - koncerty odbywają się w różnych miastach Polski. Od 30 kwietnia do 10 maja koncerty odbędą się w Bełchatowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Radomsku i Zabrzu. Sercem festiwalowych prezentacji pozostaje jednak Częstochowa.
Podczas tegorocznego Festiwalu nie zabraknie także odniesień do kanonizacji Jana Pawła II. 4 maja, w Bazylice na Jasnej Górze zabrzmi koncert "Santo subito" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Na finał festiwalu wystąpi Leszek Możdżer, znany pianista jazzowy, któremu towarzyszyć będzie plejada polskich muzyków jazzowych i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Koncert ten odbędzie się 10 maja w częstochowskim kościele seminaryjnym.
Tegoroczny Festiwal „Gaude Mater” kontynuuje przyjętą przed laty ideę prezentacji muzyki różnych religii, w ramach dialogu kultur, ze wskazaniem na chrześcijaństwo, judaizm i islam. Festiwal promuje również polską muzykę sakralną: współczesną – stawiając na prawykonania oraz dawną – kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzonej w archiwach Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze.
Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będą: X Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra”, sesja naukowa „Muzyka w klasztorach” i projekt Etno Gaude Mater, prezentujący kulturę Bułgarii i Mongolii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-04-29 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: „Requiem ludowe” i wystawa fotografii Grupy Twórczej „Motycz”

W kolejnym dniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie 5 maja zabrzmi „Requiem ludowe”, zbudowane z tradycyjnych pieśni pogrzebowych i żałobnych w nowatorskim ujęciu grupy Kwadrofonik i Adama Struga oraz w Galerii Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater zostanie otwarta wystawa fotografii Grupy Twórczej „Motycz” pt. СПАСИ И СОХРАНИ (Zbaw i ochraniaj).

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

O wyzwaniach rozmowy ekologicznej w perspektywie stworzenia

2024-06-26 15:41

Archiwum Marka Kuczyńskiego

O Laudato Si w Monachium rozmawiali delegaci Kościoła z całej Europy. Był też ks. dr Zbigniew Kucharski, sekretarz zespołu Laudato Si' przy Radzie ds. Społecznych KEP, a zarazem kapłan naszej diecezji, a także dr Marek Kuczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?