Reklama

Fundamenty wizji ks. Franciszka Blachnickiego to m.in. oryginalne ujęcie teologii pastoralnej jako ewangelizacji

Ks. Franciszek Blachnicki ze studentkami na dziedzińcu KUL

R. Kieraciński/ Archiwum KUL

Ks. Franciszek Blachnicki ze studentkami na dziedzińcu KUL

„Mówiąc o fundamentach wizji ks. Franciszka Blachnickiego, nie można pominąć oryginalnego ujęcia teologii pastoralnej jako ewangelizacji” – uważa bp Krzysztof Włodarczyk. Delegat KEP ds. Ruchu Światło Życie był jednym z gości sympozjum naukowego „Rozpalić wiarę. Ku odnowie duszpasterskiej w myśl idei Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego”, jakie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Łowickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorom zależało, by wydarzenie miało nie tylko wymiar akademicki, ale również duszpasterski i katechetyczny.

Mówiąc o wartościach pastoralnych w nauczaniu ks. Blachnickiego, bp Włodarczyk wyszedł od krótkiej analizy instrukcji „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”, której autorem jest Kongregacja ds. Duchowieństwa. – Jak czytamy w dokumencie, dla większości ludzi Kościół uobecnia parafia, ponieważ to w niej każdy ma pierwszy kontakt z Dobrą Nowiną. Obecnie powszechnie narzekamy na laicyzację, mówiąc najogólniej o odejściu ludzi od Kościoła, od wiary i Boga. To znak, że coś na podstawowym poziomie pierwszego kontaktu nie działa – zauważył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskup podkreślił jednak, że nie należy być siewcą pesymizmu, rezygnacji. – Krótko mówiąc: „parafia jest ciągle aktualna” i „tylko twardziele zostają w Kościele” – dodał, próbując następnie odpowiedzieć na pytanie: po co jest parafia? Dodał, że to miejsce, w którym dokonuje się życie sakramentalne oraz przestrzeń do tworzenia wyjątkowej wspólnoty. Wreszcie to miejsce nawrócenia, które obrazują takie słowa, jak kreatywność i misja. – Na odnowę parafii i duszpasterstwa zwracał uwagę właśnie ks. Franciszek Blachnicki. Ona jest najważniejszym narzędziem misji. Sam papież Franciszek powiedział, że przyszłością Kościoła jest parafia, która nie jest biurem, ale wspólnotą – powiedział bp.

Mówiąc o Ruchu Światło-Życie w służbie odnowy parafii, a także duszpasterstwa według koncepcji pastoralnej ks. Blachnickiego, bp Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że fundamentalne znaczenie miało m.in. jego osobiste doświadczenie nawrócenia. – Było to 17 czerwca 1942 roku w więzieniu gestapowskim w Katowicach. Późniejsze działanie kapłana było w znacznej mierze podyktowane pragnieniem dzielenia się darem otrzymanej łaski, chęcią pomocy innym w doświadczeniu, jakie sam wówczas przeżył – osobowego spotkania i poznania Boga. Drugie wydarzenie będące u podstaw jego koncepcji to doświadczenie rzeczywistości parafii, którą mógł poznawać i obserwować w praktyce jako duszpasterz – dodał.

W proponowanej przez ks. Blachnickiego odnowie duszpasterstwa na czoło wysuwa się postulat kształtowania modelu parafii jako wspólnoty wspólnot. – W procesie budowania nowej parafii istotne znaczenie posiada etap ewangelizacji. Właśnie ewangelizacja, która pomaga człowiekowi poznać Chrystusa w osobowym doświadczeniu Jego mocy i łaski, a następnie wskazuje możliwości dalszego wzrastania w żywej wspólnocie, wyznacza dalej kierunek odnowy parafii i duszpasterstwa.

W rzeczywistości chodziło o to, by cała parafia stała się oazą życia w wierze, w nadziei i w miłości. – Ksiądz Franciszek marzył o tym, by pustynia ducha zniknęła, a parafie stały się „zieloną krainą” z pulsującym źródłem nowego życia. Papież – św. Jan Paweł II – na wieść o śmierci ks. Franciszka Blachnickiego nazwał go „gorliwym apostołem wewnętrznej odnowy człowieka” – podsumował delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie bp Krzysztof Włodarczyk.

W czasie sympozjum wystąpili także: dr Robert Derewenda (IPN Lublin, KUL), dr Katarzyna i Paweł Maciejewscy (para krajowa Domowego Kościoła w latach 2015-2021) ks. mgr lic. Sylwester Bernat (moderator Ruchu Światło-Życie Diecezji Łowickiej). Całość podsumował bp Andrzej Franciszek Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej. Zapis sympozjum jest dostępny na profilu FB WSD Łowicz.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-11 19:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Min. Macierewicz: ks. Blachnicki był wielkim znakiem sprzeciwu

Magdalena Kowalewska

Więcej ...

Rekordowy wynik rekrutacji na UKSW

2025-07-23 08:03

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Prawie 20 tys. kandydatów zgłosiło chęć studiowania na UKSW w roku akademickim 2025/2026. To o 5 tys. osób więcej niż w zeszłym roku.

Więcej ...

Bp Kleszcz: jedziemy do Rzymu, aby otworzyć swoje serca!

2025-07-23 15:00

ks. Paweł Kłys

- Jedziemy do Rzymu, by otworzyć drzwi naszego serca dla Jezusa - mówił bp Piotr Kleszcz do młodych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Kościół

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

Kościół

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...