Reklama

Kościół

Wielkie zainteresowanie beatyfikacją rodziny Ulmów w Watykanie

ks. Witold Burda

W tych dniach przebywa w Rzymie abp Adam Szal. Rano, 25 maja Metropolita Przemyski, wraz z abpem Wiktorem Skworcem i abpem Grzegorzem Rysiem, odprawił Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II. Po Eucharystii spotkałem się z abpem Szalem na krótką rozmowę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Niecałe cztery miesiące przed beatyfikacją rodziny Ulmów przybył Arcybiskup do Watykanu. Jaki jest cel tej wizyty?

- To okres intensywnych przygotowań do beatyfikacji, ale zgodnie ze zwyczajem i przepisami kościelnymi trzeba omówić pewne szczegóły liturgiczne, co miało miejsce we wtorek, kiedy w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych spotkaliśmy się z kard. Marcello Semeraro – będzie on reprezentował Ojca Świętego podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Markowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch

- Jak beatyfikacja rodziny Ulmów postrzegana jest w Watykanie?

- Gdy spotykaliśmy się z kardynałami w rozmowach uderzało mnie to, że wszyscy kładli akcent na temat rodziny. Łączy się to oczywiście z argumentem świętości życia (byli to rodzice otwarci na życie) oraz na aspekt społeczny życia Ulmów – Józef był społecznikiem, otwartym na drugiego człowieka oraz na nowinki techniczne; był rolnikiem, co ma szczególne znaczenie dziś, kiedy przeżywamy różnorodne trudności w działalności rolniczej. Wszystkich uderza to, że zwyczajna rodzina może żyć w sposób nadzwyczajny.

- A jak odbierano fakt, że beatyfikowane będzie również nienarodzone dziecko?

- Kościół oddaje cześć Niewinnym Młodziankom i w tym kontekście należy patrzyć na beatyfikacje dziecka nienarodzonego. Tak jak w starożytności, tak i dziś dzieci są chrzczone w wierze rodziców, a tutaj mamy do czynienia z chrztem we krwi. Dlatego ta beatyfikacja będzie miała wielkie znaczenie dla tych wszystkich, którzy cierpią z powodu śmierci dzieci, także dzieci nienarodzonych. Chodzi o wydarzenie bezprecedensowe i dla wielu ludzi jest to znak nadziei.

Oczywiście przy okazji spotkań zaprosiliśmy do Markowej kilku przedstawicieli środowiska watykańskiego.

- Czym jest beatyfikacja męczenników z Markowej dla Archidiecezji Przemyskiej?

- U nas, w Archidiecezji trwają intensywne przygotowania. Jestem wdzięczy Bogu, że tak wiele osób włączyło się do pomocy. Osobiście uważam, że beatyfikacja to dar Boży, który przez rodzinę Ulmów chce zwrócić naszą uwagę na wszystkie rodziny. Chcemy, by po beatyfikacji rozpoczął się „czas rodziny” – musimy przywiązywać większą wagę do spraw rodziny i duszpasterstwa rodzin.

Reklama

- W obchody związane z beatyfikacją zaangażowały się równie władze lokalne i państwowe…

- Obserwuje dużą przychylność różnego rodzaju władz. Prezydent powołał komitet organizacyjny obchodów towarzyszących beatyfikacji. Chciałem jednak podkreślić, że chodzi o „obchody towarzyszące”, gdyż sama beatyfikacja jest organizowana przez Archidiecezję Przemyską jako wydarzenie czysto religijne, duchowe - często na to zwracam uwagę.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2023-05-25 12:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zamordowani i represjonowani za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej

Archiwum muzeum

O pierwszym systematycznym projekcie badającym formy i skalę represji, jaki niemiecki okupant stosował wobec Polaków za pomoc udzielaną Żydom piszą w artykule dla KAI historyczki IPN: dr Martyna Grądzka-Rejak i dr Aleksandra Namysło. W najbliższą niedzielę w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja dziewięcioosobowej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, zamordowanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie w swoi domu ośmiorga Żydów.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania