Reklama

Wiadomości

Warszawa: pogrzeb płk. Kazimierza Klimczaka ps. „Szron”, 109-letniego weterana walk o niepodległość RP

Pogrzeb najstarszego Powstańca Warszawskiego płk. Kazimierza Klimczaka ps.

PAP/Marcin Obara

Pogrzeb najstarszego Powstańca Warszawskiego płk. Kazimierza Klimczaka ps. "Szron".

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe płk. Kazimierza Klimczaka ps. „Szron”, uczestnika Kampanii Wrześniowej 1939 r., żołnierza Armii Krajowej i Powstańca Warszawskiego. – Wytrwał w wierze i ocalił ją w sobie, nie dopuścił do osłabienia światła i ognia wolności – mówił o zmarłym bp Wiesław Lechowicz, podczas Mszy św. pogrzebowej w katedrze polowej Wojska Polskiego. Po zakończonej Eucharystii trumna z ciałem płk. Kazimierza Klimczaka została złożona na Cmentarzu Powązkowskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy trumnie umieszczono portret pułkownika, jego odznaczenia a na wieku trumny oficerską czapkę. Zmarłego żegnał także poczet sztandarowy Związku Inwalidów Rzeczpospolitej, oraz asysta honorowa żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego.

W homilii bp Wiesław Lechowicz powiedział, że życie śp. płk. Klimczaka było bojowaniem. Jak dodał, z bojowaniem łączy się też relacja człowieka do Boga, a miejscem walki są ludzkie serca. – Aby uchronić naszą wiarę toczyć musimy walkę z pokusami zwątpienia, jak również z przeszkodami na drodze do Boga, jakimi są nasze słabości, pokusy i namiętności. Nie jest to łatwa walka, prowadzi tylko wtedy do zwycięstwa, kiedy toczona jest z Bożą pomocą – przekonywał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ordynariusz Wojskowy powiedział, że choć stosunkowo dobrze znamy koleje życia i walki o niepodległość Ojczyzny zmarłego, to „tajemnicą pozostaje dla nas jego wojowanie o zachowanie wiary wtedy, kiedy niektórzy ją tracili w obliczu wojennego barbarzyństwa czy powojennej propagandy ateistycznej”.

– Tajemnicą pozostaje w jaki sposób zachował osobistą więź z Bogiem w konfrontacji z własnymi słabościami. Ale nie pozostaje tajemnicą, że wytrwał w wierze i ocalił ją w sobie, podobnie jak nie dopuścił do osłabienia światła i ognia wolności. Wiara, podobnie jak wolność także krzyżami się mierzy i jest trudem wielkości – podkreślił.

Na koniec zachęcał wiernych, aby przykład wytrwałości w wierze śp. płk. Kazimierza Klimczaka mobilizował do troski o wiarę.

Eucharystię koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego. Obecni byli członkowie rodziny, a także przedstawiciele władz, organizacji państwowych, weterani walk o niepodległość, członkowie grup rekonstrukcyjnych i patriotycznych.

List do uczestników uroczystości pogrzebowych skierował Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił, że zmarły „należał do wspaniałego pokolenia odrodzonej Niepodległej, był bohaterem walk o wolną Polskę, a za sprawą wyjątkowo długiego życia dane Mu było stać się łącznikiem między ówczesnymi i współczesnymi generacjami Polaków”.

Reklama

List przesłał także szef MON Mariusz Błaszczak, który przypomniał szlak bojowy zmarłego i podkreślił, że postawa płk. Kazimierza Klimczaka, pozostanie „trwałym dziedzictwem dla przyszłych pokoleń, w szczególności tych najmłodszych, z którymi pułkownik współpracował i o których wychowanie się troszczył”.

Kazimierz Klimczak urodził się 15 lutego 1914 r. w Ciepłowie koło Sompolna. Ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 r. służył w Wojsku Polskim, w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. Brał udział w walkach Armii „Pomorze" w kampanii wrześniowej, m.in. w bitwie nad Bzurą, gdzie został ciężko ranny. Jako inwalida wojenny nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej i rozpoczął służbę w konspiracji.

Podczas Powstania Warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli i na Ochocie w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej.

W 2017 r. został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego. Zmarł 15 lipca 2023 r. w Warszawie. W chwili śmierci miał 109 lat i był najstarszym żyjącym Powstańcem Warszawskim.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-07-28 17:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Nowym Jorku zmarł powstaniec warszawski kapitan Mieczysław Madejski

kapitan Mieczysław Madejski

Facebook

kapitan Mieczysław Madejski

16 grudnia W Sea Cliff na Long Island, w stanie Nowy Jork, zmarł powstaniec warszawski, działacz polonijny Mieczysław Madejski. Miał 97 lat.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Łódź: Uroczystości 3 Maja

2024-05-03 18:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady