Reklama

Niedziela Częstochowska

„Niedziela Częstochowska” z lat 1993-2006 dostępna on-line

GK

Wydania edycji diecezjalnej „Niedzieli Częstochowskiej” z lat 1993-2006 zostały udostępnione w formie cyfrowej. A to wszystko w ramach projektu „Niedziela Nowego Tysiąclecia Online”, którego celem jest udostępnienie w formie cyfrowej wszystkich zbiorów Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wydawanych od 1926 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydania Niedzieli są dostępne w wersji elektronicznej na stronie: niedzielaonline.pl

W pierwszym etapie projektu zdigitalizowano 12 lat, od 1981 do 1992 r., wydanie ogólnopolskie tygodnika. Obecny etap projektu obejmuje digitalizację prawie 25 000 stron z lat 1993-2006 i jego realizacja zakończy się w 2023 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach tego samego projektu zdigitalizowano edycję częstochowską tygodnika z lat 1993-2006. Zasoby tygodnika zostały udostępnione w konsekwencji jego digitalizacji dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został dofinansowany w ramach programu rządowego:„Kultura cyfrowa ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Osoby będące beneficjentami tego projektu, a więc przedstawiciele nauki, historycy, dziennikarze, studenci oraz wszystkie osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z zdigitalizowanych zasobów za darmo.

„Tygodnik Katolicki „Niedziela” w swojej misji zawsze pełnił rolę pisma, poświęconego tematyce społeczno-religijnej. Z tego powodu zgromadzone materiały stanowią szeroki kontekst historyczno – polityczny” – podkreślają realizatorzy projektu.

Podziel się cytatem

Reklama

Materiały publikowane w tygodniku stanowią ciekawe źródło do badań prowadzonych przez m.in.: historyków, socjologów, teologów i osób zajmujących się komunikacją społeczną. „Liczne środowisko dziennikarzy, publicystów, naukowców, osób ważnych w życiu publicznym związanych z tygodnikiem przyczyniło się do tego, iż materiały zgromadzone mają wysoką wartość historyczną, społeczną, naukową. Stanowią one odzwierciedlenie blisko 100 - letniej historii Polski i Kościoła. Do tej pory zasoby z racji ich ilości i trudnej dostępności nie mogły być optymalnie wykorzystane” – zaznaczają realizatorzy projektu.

Reklama

Pierwsza odsłona „Niedzieli Częstochowskiej” ukazała się w październiku 1991 r. i była czymś w rodzaju miesięcznika dla Kościoła częstochowskiego. Pierwszy numer stanowiący obecną edycję częstochowską został wydrukowany z datą 30 maja 1993 r. „Otwieramy serca i uszy na głos Niedzieli Częstochowskiej” – napisał w liście do diecezjan abp Stanisław Nowak.

„Niedziela Częstochowska” ma swoje korzenie historyczne w 1930 r. Już przed II wojną światową, gdy pasterzem diecezji częstochowskiej był bp Teodor Kubina, wydawano w 1930 r. podobny dodatek pt. Częstochowskie Wiadomości Parafialne. Jego redakcja już wtedy pisała: „(...) wydajemy ten pierwszy numer Częstochowskich Wiadomości Parafialnych w tym głębokim przekonaniu, że ułatwią one uzupełnienie pracy duszpasterskiej duchowieństwa pracą czynnych katolików, że przyczynią się do pogłębienia świadomości religijnej, że przypomną katolikom obowiązek prowadzenia życia czynnego, dotrą tam, gdzie nie dochodzi żywe słowo, przyczyniając się tym sposobem do rozwoju miłości, sprawiedliwości i prawdy, ugruntowania cnoty i świętości, do odbudowy potężnego Królestwa Chrystusowego na ziemi”. Ukazało się wtedy zaledwie kilkanaście numerów tych Wiadomości.

Kolejne lata "Niedzieli Częstochowskiej", zwłaszcza od 2001 r., to zmiany i rozwój edycji. Niedziela Częstochowska ma stronę internetową: czestochowa.niedziela.pl. Jest także obecna na Facebooku (Niedziela Częstochowska) i Twitterze (@NiedzielaCZ).

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-09 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zbiory z Paradyża zdygitalizowane

Przeważa tu tematyka religijna, są jednak również pozycje czysto historyczne – mówi Paweł Karp

Karolina Krasowska

Przeważa tu tematyka religijna, są jednak również pozycje czysto historyczne – mówi Paweł Karp

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa poddała digitalizacji manuskrypty, starodruki i teksty liturgiczne ze zbiorów Seminarium Duchownego w Paradyżu. Prace sprzed setek lat stały się ogólnodostępne.

Więcej ...

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49
Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego