Reklama

Głos z Torunia

Złoty jubileusz Domowego Kościoła

Marek Zalfresso-Jundziłło

Oj, działo się! Było poważnie i wesoło, uroczyście i „na luzie”. Była zaduma i dobra zabawa, czas dla Pana Boga i czas dla drugiego człowieka. Kultura wysoka i… dmuchane zamki. Domowy Kościół diecezji toruńskiej pięknie wpisał się w obchody 50-lecia istnienia gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Złoty jubileusz Domowego Kościoła

Na terenie diecezji toruńskiej (a konkretnie - w Toruniu) pierwszy krąg powstał w 1978 r., czyli 5 lat po decyzji ks. Franciszka Blachnickiego o powołaniu w ramach Ruchu Światło-Życie jego gałęzi małżeńsko-rodzinnej. Wkrótce powstały kolejne kręgi. Lata mijały, następowały zmiany organizacyjne w polskim Kościele (w 1992 r. przestała istnieć diecezja chełmińska, a z części jej terytorium wydzielona została diecezja toruńska), a tutejszy Domowy Kościół systematycznie wzrastał w formacji i w… liczbach. Obecnie wspólnotę tworzy 76 kręgów zgrupowanych w siedmiu rejonach; razem – pond 600 małżeństw.

Świętowanie jubileuszu 50-lecia zostało zaplanowane na sobotę 2 września. Przed południem spotkaliśmy się w toruńskiej bazylice katedralnej Świętych Janów, gdzie czekały nas przeżycia duchowe (Eucharystia, Namiot Spotkania) i… artystyczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczęliśmy od wysłuchania niemal godzinnego koncertu w wykonaniu zespołu Impro Classic. Trio tworzy małżeństwo: Ewa (mezzosopran) i Tomasz (gitara klasyczna) Cienkowscy oraz Ewelina Kaszewska (flet poprzeczny). Ewa i Tomasz to jedni z nas - od kilku lat przeżywają formację w Domowym Kościele. Zespół „zaczarował” słuchaczy, wykonując utwory J. S. Bacha, A. Stradelliego, C. Francka, Ch. Gonouda i G. Cacciniego. Szczególnym punktem programu była „Pieśń o księdzu Franciszku Blachnickim”, autorstwa Grażyny Wilczyńskiej (słowa) i Gizeli Skop (muzyka) – pań z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, jeszcze jednej wspólnoty założonej przez ks. Franciszka.

Fragment Ewangelii przypadający na ten dzień w liturgii postawił nas wobec pytania, na ile wykorzystujemy swoje możliwości, umiejętności i zdolności. Pomnażamy je w dziele ewangelizacji, głoszenia Chrystusa, czy zakopujemy, nakładając na duchowe lenistwo maskę pokory - uznając, że jesteśmy „niegodni”, niegotowi, nie dość zdolni? W Domowym Kościele jest to chociażby pytanie o wielkoduszne podejmowanie posług we wspólnocie. Przypowieść o talentach stawia też pytanie o to, jaki mamy obraz Boga. Kogo widzimy w Bogu, który powierza nam talenty? Kogoś bliskiego, komu ufamy, za kim idziemy, czy kogoś surowego, obcego, kogo trzeba się bać?

Reklama

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył ordynariusz toruński, bp Wiesław Śmigiel. Wyrażając uznanie i podziękowanie za wszystko, czym członkowie wspólnoty ubogacają Kościół diecezjalny, zachęcał do jeszcze większej troski o świętość życia małżeńskiego i rodzinnego. W tym kontekście w homilii odwołał się do metafory „trzech ołtarzy”: Eucharystii, stołu i łoża.

Po Eucharystii członkowie wspólnoty przenieśli się z centrum na obrzeża Torunia, do położonej na skraju lasu parafii bł. Marii Karłowskiej. Tam przez dwie godziny biesiadowali (w menu znalazła się pyszna grochówka, pieczone kiełbaski, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, a na deser kawa, ciasto i soki), z zapałem korzystając z okazji do spotkań i rozmów. Dzieci skupiły się na swoich atrakcjach, z dmuchanym zamkiem na czele.

Na zakończenie na przykościelnym placu odbył się dwugodzinny koncert łódzkiego zespołu „Mocni w Duchu” – był to nie tyle występ artystyczny, co połączenie muzyki, chwalących Boga tekstów i świadectw o tym, jak Jezus Chrystus działa w życiu pojedynczych osób, małżeństw i rodzin. Kulminacyjnym punktem koncertu była 15-minutowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Setki osób zebrane przy scenie klęknęły przed Panem ich życia, powierzając mu swoje radości i troski, duchowe zwycięstwa i porażki.

Niech ten moment trwania przed Jezusem Eucharystycznym zapowiada, jak Domowy Kościół w Polsce i na świecie (kręgi istnieją już w ponad 20 krajach), szacowny 50-latek, będzie budował swoją przyszłość. Wspólnota DK w diecezji toruńskiej zaczyna natomiast pięcioletnie „odliczanie” czasu, który dzieli ją od „złotych godów”.

W obchodach wzięła udział para krajowa DK, Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie ze Szczecina. Parze diecezjalnej Justynie i Krzysztofowi Marcinkowskim, ich moderatorowi, ks. Jackowi Wieczorkowi oraz wszystkim, którzy przyłożyli rękę do organizacji świętowania, należy się wielkie podziękowanie za tak godne obchody „okrągłej” rocznicy istnienia Domowego Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-05 11:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przepis na udane małżeństwo

Niedziela toruńska 38/2023, str. III

Agata i Maciej Fogtowie, 10 lat w małżeństwie, 2 lata w Domowym Kościele

Jakub Grabowski

Agata i Maciej Fogtowie, 10 lat w małżeństwie, 2 lata w Domowym Kościele

O doświadczeniu bycia we wspólnocie Domowego Kościoła i przepisie na małżeństwo z Agatą i Maciejem Fogtami oraz Małgorzatą i Tomaszem Kasprowiczami rozmawia Jacek Nasadzki.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów