Reklama

Kościół

Rzym: 150-letni pomnik Mikołaja Kopernika odnowiony

Karol Porwich/Niedziela

Znajdująca się w Rzymie figura Mikołaja Kopernika dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego została odnowiona.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek 2 października w stolicy Włoch odbyło się uroczyste zakończenie prac konserwatorskich.

W uroczystości wzięła z udział ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, włoska konserwator Susanna Sarmati, a także przedstawiciele Instytutu Polonika, duchowni oraz reprezentanci polskiej i włoskiej młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzeźba przedstawiająca Mikołaja Kopernika, znajdująca się na dziedzińcu Domu Generalnego Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie, wyszła spod dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego, pochodzącego z Wołynia polskiego rzeźbiarza, uczestnika powstania listopadowego, który od 1848 r. aż do końca swojego życia w 1886 r. pozostał w Rzymie.

Prace konserwatorskie i restauratorskie pomnika prowadził od połowy lipca br. zespół specjalistów pod kierunkiem włoskiej konserwator Susanny Sarmati. Zakres prac uwzględniał oczyszczanie figury, wzmocnienie kamienia a także rekonstrukcję palców oraz astrolabium. Dodatkowo uczytelnione zostały inskrypcje.

Pomnik Mikołaja Kopernika wykonany został w 1873 r. z okazji 400. rocznicy urodzin astronoma. Do jego wykonania użyto marmuru kararyjskiego. Monument o wymiarach 210x95x70 cm jest sygnowany. Na pomniku możemy odczytać trzy łacińskie inskrypcje: jedna na ściance frontowej podstawy: NICOLAVS COPERNICVS POLONVS/NATVS AN. MCCCCLXXIII TORVNI CASIMIRO IV JAGELLONIDE REGNANTE OBIIT AN. MDXLIII, druga na książce spoczywającej na filarze: DE REVOLVTIONIBVS ORBITVM COELESTIVM 1543 oraz trzecia na zwisającym z filara rulonie: SOL STAT TERRA MOVETVR.

Pomnik pozostał w pracowni Tomasza Oskara Sosnowskiego do 1883 r. Następnie, po wystawieniu na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Pięknych w Rzymie, został podarowany księżom zmartwychwstańcom i umieszczony przez nich w kościele Papieskiego Kolegium Polskiego przy via dei Maroniti. Po wybudowaniu w latach 1887-1889 nowego kościoła i klasztoru dla zgromadzenia przy via S. Sebastianello, pomnik stanął na dziedzińcu przed elewacją frontową kościoła i głównym wejściem do klasztoru i znajduje się tam do dziś.

Reklama

- Najważniejsze było oczyszczenie pomnika, który od ponad 150 lat nie był odświeżany - mówi Piotr Ługowski, szef Programu Ochrona w Instytucie Polonika. - To pierwsza poważna konserwacja figury. Ważnym elementem prac była również częściowa rekonstrukcja prawej ręki astronoma. Ze względu na dobry stan zachowania rzeźby, główne prace udało nam się zakończyć w planowanym terminie. Cieszy nas to, tym bardziej że rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP rokiem Mikołaja Kopernika - dodał.

Prace finansował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.

Instytut Polonika obecnie przygotowuje publikację naukową poświęconą twórczości i życiu Tomasza Oskara Sosnowskiego. Książka autorstwa prof. Lechosława Lameńskiego ukaże się na przełomie 2024/2025 roku w serii wydawniczej „Studia i Materiały”.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-10-02 20:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Minister Czarnek na Światowym Kongresie Kopernikańskim: nauka to odkrywanie prawdy

PAP/Tytus Żmijewski

Nauka to odkrywanie prawdy; tej prawdy potrzebujemy jak nigdy wcześniej w dobie wojen, szalejących ideologii, zniekształcających rzeczywistość człowieka, w dobie kłótni i wielu konfliktów - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego