Reklama

Rodzina

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny bliska finału

Graziako

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek 22 maja rozporządzenie o Ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny. - Czekamy teraz na przyjęcie go przez rząd. Jeżeli stanie się to w najbliższy wtorek - tak jak jest planowane - to Ogólnopolska Karta Dużych Rodzin wystartuje 16 czerwca. Liczymy na to! – piszą na swojej stronie internetowej liderzy Związku Dużych Rodzin 3+. O jej wprowadzenie w Polsce organizacja ta zabiegała od wielu lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawiciel Związku Dużych Rodzin 3+ uczestniczył w pracach zespołu powołanego w tym celu przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. We Francji, Hiszpanii, Portugalii czy w Niemczech karta dużych rodzin daje nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale jest również elementem budującym pozytywny wizerunek rodzin wielodzietnych – zwraca uwagę ta organizacja.

Prace nad rządowym programem dla rodzin wielodzietnych, wprowadzającym m.in. Ogólnopolską Kartę Dużych Rodzin dobiegają końca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Program ten, jak czytamy na stronach MPiPS, stanowi podstawę do wprowadzenia różnego rodzaju uprawnień na rzecz rodzin wielodzietnych, zarówno przez podmioty publiczne, jak i niepubliczne, które w ramach prowadzonej działalności zapewnią rodzinom wielodzietnym szczególne uprawnienia w postaci dóbr i usług świadczonych na preferencyjnych zasadach. Działania te będą realizowane przez ministrów m.in. poprzez wprowadzenie zniżek w opłatach za wstęp do podległych im instytucji lub świadczone przez nie usługi oraz w opłatach za czynności administracyjne.

Do programu będą mogły przystąpić również podmioty inne niż instytucje podległe właściwym ministrom, w tym np. jednostki organizacyjne funkcjonujące na różnych szczeblach samorządu terytorialnego lub podmioty niepubliczne.

Rządowy program dla rodzin wielodzietnych będzie uprawniał do zniżek na terenie całej Polski na podstawie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Zgodnie z założeniem, program będzie kierowany do rodzin wielodzietnych, a więc rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci (również rodzin zastępczych) bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Karta przysługiwałaby zatem rodzicom (również samotnie wychowującym dzieci), ich małżonkom oraz będącym na ich utrzymaniu dzieciom.

Komitet Stały Rady Ministrów, który właśnie przyjął projekt rozporządzenia wprowadzającego rządowy program dla rodzin wielodzietnych jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów, którego zadaniem jest inicjowanie, przygotowywanie i uzgadnianie rozstrzygnięć albo stanowisk Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów w sprawach należących do zadań i kompetencji tych organów

Reklama

Zleca organom i określa terminy przygotowania przez nie projektów aktów prawodawczych. Komitet składa premierowi co roku sprawozdania ze swojej działalności.

W skład Komitetu wchodzą: przewodniczący, powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów spośród członków Rady Ministrów; członkowie, którymi są sekretarze stanu w ministerstwach; przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów, którym jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo wyznaczony przez niego sekretarz stanu lub podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-23 20:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Porozmawiaj ze mną

Karolina Pękala

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów