Reklama

Kościół

Kard. Ryś: Polska to nie jest jakaś idea, abstrakcja, program gospodarczy

Episkopat News

Polska to nie jest jakaś idea. Polska to nie jest jakaś abstrakcja. Polska to nie jest jakiś program gospodarczy. Kościół to nie jest jakaś idea, to nie jest jakaś abstrakcja. Kościół to nie jest jakiś projekt pastoralny. Jedno i drugie nie jest na pewno jakimś tłumem, nie jest żadną masą. To do czego nas zaprasza dziś apostoł, to byśmy rozumieli te rzeczywistości jako rzeczywiste wspólnoty, w których się widzi ludzi, w których są zawarte relacje, bliskie, trwałe i konkretne - mówił abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną w archikatedrze łódzkiej, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki.

Na uroczystości przybyli biskupi i duchowni bratnich Kościołów, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych. Licznie obecne były poczty sztandarowe z łódzkich szkół, przedstawiciele wojska, policji i innych służb miejskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Ryś mówił w homilii o odpowiedzialności za Ojczyznę, za Kościół, za drugiego człowieka. Nawiązywał przy tym do listu apostoła Pawła do Rzymian.

- Wziąłeś odpowiedzialność za innych. Znasz ich po imieniu? Co o nich wiesz? Co potrafisz o nich powiedzieć? Jakie dobro czynią? Dlaczego oni w tej wspólnocie, której przewodzisz, są tak niezbędni? Jesteś tym lepszym przewodnikiem, im więcej umiesz mówić o nich, niż o sobie. Kto to są ci, którzy z tobą pracują? Ile mówisz o tych, którzy z tobą pracują, żeby nie było tak, że wszystko robisz sam, i że tylko ty masz być zapamiętany. Zobaczcie, że to, do czego zaprasza nas św. Paweł, to jest rozumienie Kościoła, Ojczyzny, miasta, województwa. Rozumienie ich nie w jakichś kategoriach abstrakcyjnych - zaznaczył kaznodzieja.

- Polska to nie jest jakaś idea. Polska to nie jest jakaś abstrakcja. Polska to nie jest jakiś program gospodarczy. Kościół to nie jest jakaś idea, to nie jest jakaś abstrakcja. Kościół to nie jest jakiś projekt pastoralny. Jedno i drugie nie jest na pewno jakimś tłumem, nie jest żadną masą. To, do czego nas zaprasza dziś apostoł, to byśmy rozumieli te rzeczywistości jako rzeczywiste wspólnoty, w których się widzi ludzi, w których są zawarte relacje, bliskie, trwałe i konkretne - podkreślił kard. Ryś.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii metropolita łódzki zastanawiał się, o jakie relacje chodzi. - Co Pan Jezus mówi na ten temat w Ewangelii? Pozyskujcie sobie przyjaciół! Czy Kościół to jest wspólnota przyjaciół? Ojczyzna to wspólnota przyjaciół? Ta katedra, w której jesteśmy, bo nas łączy jedno i drugie - Kościół i Ojczyzna to jest wspólnota przyjaciół? Czy nam na tym zależy? Czy pozyskujemy siebie, by być dla siebie przyjaciółmi? Tego się nie robi w minutę. To dobrze rozumiemy. Słowo przyjaciel to jest słowo poważne. Relacja opisana tym słowem to relacja poważna. Czy jest coś ważniejszego, co można robić w Polsce, niż budowanie wspólnoty przyjaciół, gdzie przestajemy gadać o abstrakcjach, o ideach, nie wiadomo o czym. Popatrzmy się po sobie - bo jesteśmy osobami - mam imię, mam nazwisko. Odkrywam w nim przyjaciela, bo widzę w nim dobro, widzę co czyni, widzę że bez niego nie mogę robić tego, czego bym bardzo chciał dla tej wspólnoty. On jest mi potrzebny, jest mi konieczny, nawet jeśli to, co robi jest malutkie - zauważył kaznodzieja.

Reklama

Podczas liturgii eucharystycznej kard. Ryś modlił się w intencji Ojczyzny i wszystkich Polaków II modlitwą eucharystyczną o Tajemnicy Pojednania, w której czytamy m.in.: „Poznajemy Twoją miłość ojcowską, gdy kruszysz twarde ludzkie serca, i w świecie rozdartym przez walki i niezgodę czynisz człowieka gotowym do pojednania. Ty mocą Ducha działasz w głębiach serca, aby nieprzyjaciele szukali zgody, w przeciwnicy podali sobie rękę i ludy doszły do jedności. Twój dar, Ojcze, sprawia, że szczere szukanie pokoju gasi spory, miłość zwycięża nienawiść, a pragnienie zemsty ustaje przez przebaczenie”.

Po błogosławieństwie wierni obecni na liturgii, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz i duchowieństwa przeszli przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego została wciągnięta na maszt flaga narodowa, odbyła się uroczysta zmiana warty, a okolicznościowe przemówienie wygłosił wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. Następnie przedstawiciele wojska odczytali apel poległych i oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyła się defiladą kompanii honorowych.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-11 13:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: ojciec zawsze widzi godność dziecka

2024-06-20 09:24

ks. Paweł Rytel-Andrianik/ Vatican News

Choćbym był obdarty ze wszystkiego, choćbym był sponiewierany i pozbawiony godności jak ten syn marnotrawny, mój tata mnie rozpozna. Mój ojciec zawsze we mnie zobaczy godność swojego dziecka - powiedział metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?