Reklama

W diecezjach

4. Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej

Adobe Stock

Świątynie Matki Bożej Królowej Pokoju, Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także katedra św. Marcina i Mikołaja - to miejsca, w których odbywały się wydarzenia związane z 4. Bydgoskimi Dniami Muzyki Kościelnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatywa zrodziła się z pragnienia osób dostrzegających i pielęgnujących piękno śpiewu oraz muzyki organowej. - Zależało nam, by nasze spotkania związane były ze wspomnieniem patronki muzyków kościelnych - św. Cecylii - tłumaczy ks. Łukasz Kucharski.

Przewodniczący diecezjalnej komisji ds. muzyki i śpiewu kościelnego, a zarazem dyrektor studium organistowskiego dodał za św. Janem Pawłem II, że „świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna, aby nie pogrążyć się w rozpaczy. Piękno podobnie jak prawda budzi radość w ludzkich sercach i jest cennym owocem, który trwa mimo upływu czasu, tworzy więź między pokoleniami i łączy je w jednomyślnym podziwie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W świątyni garnizonowej Matki Bożej Królowej Pokoju wystąpił zespół Exploratori Ensemble pod dyr. Pawła Pawłowicza. Kolejnym wydarzeniem był koncert w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa - przy organach zasiadł Michał Dzięcioł.

Reklama

Zwieńczeniem dni była Msza św. w katedrze pod przewodnictwem krajowego duszpasterza muzyków kościelnych o. Nikodema Kilnara OSPPE, w czasie której można było usłyszeć Scholę Katedralną pod dyr. Krzysztofa Fryski. Po Eucharystii miał miejsce koncert. Przy organach zasiadł Krzysztof Michałek, a przed publicznością wystąpił Męski Zespół Chorałowy pod dyr. Pawła Pawłowicza. - Było to dla mnie doświadczenie spotkania dobrze zorganizowanego środowiska, skupionego wokół wspólnej pasji, jaką jest piękno muzyki sakralnej - podkreślił prof. Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Krzysztof Michałek.

Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej odbywały się pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji bydgoskiej bp. Krzysztofa Włodarczyka i rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy prof. Elżbiety Wtorkowskiej.

- Podczas trzech koncertów doświadczyliśmy piękna oraz związanego z nim wymiaru duchowego. Twórczość sakralna wybrzmiała w całym swym blasku oraz majestacie - powiedziała dr Anna Szarapka, dodając, że był to także czas odkrywania „pereł muzyki polskiej i europejskiej”. - Cieszy mnie doświadczenie wspólnoty, która łączy organistów z wieloletnim stażem, jak i młodych adeptów sztuki organistowskiej, którzy rozpoczynają swoją muzyczną drogę w diecezjalnym studium - dodała jego wicedyrektor dr Anna Szarapka.

W czasie wydarzeń doceniono również Henryka Bartosa, któremu wręczono statuetkę św. Cecylii w uznaniu zasług za wieloletnią pracę organistowską w diecezji bydgoskiej. - Święty Augustyn mówi, że czasami nasza radość i uniesienie nie dają się wyrazić słowami, wtedy człowiek zaczyna śpiewać. I za ten szczególny czas muzyki oraz śpiewu jesteśmy wdzięczni - podsumował ks. Łukasz Kucharski.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-24 20:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wotum za kanonizację

Małgorzata Cichoń

– A jeśli ktoś wiesza różaniec przed obrazem Matki Boskiej, to daje coś więcej niż to? – zwrócił się do nas kard. Marian Jaworski. To właśnie on zachęcał, by zamiast dedykacji „podziękowanie Polaków” napisać: „Wotum wdzięczności za dar kanonizacji Jana Pawła II” – mówią twórcy albumu „Dokąd zmierzasz”

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Diecezja kaliska: niedziela wsparcia budujących się kościołów

2024-05-24 17:03
Projekt nowego kościoła św. Jana Pawła II w Kaliszu

http://www.parafiajanapawla2.pl

Projekt nowego kościoła św. Jana Pawła II w Kaliszu

W diecezji kaliskiej trwa budowa dwóch kościołów parafialnych: kościoła pw. św. Jana Pawła II na os. Dobrzec w Kaliszu oraz kościoła pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego na os. Chmielnik w Kaliszu. Biskup kaliski prosi wiernych, aby w duchu solidarności wsparli modlitwą oraz środkami finansowymi budowę tych świątyń.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania