Reklama

Jasna Góra

35. Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę

BP Jasnej Góry

Na Jasnej Górze trwa 35. Pielgrzymka Pszczelarzy we wspomnienie ich patrona, św. Ambrożego. - Do Matki przybywamy z dziękczynieniem za Jej dary i prośbą, by wylewała na nas miód swej Miłości - mówili. Mszy św. przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Leszek Leszkiewicz przypomniał, że Msze dla pszczelarzy podczas ich pielgrzymki zazwyczaj celebrowane były w Bazylice, a dziś Msza św. odprawiana była w Kaplicy Matki Bożej. Duchowny porównał Eucharystię do ula, gdzie pszczoły gromadzą się wokół królowej, jak pszczelarze dziś wokół Maryi. Bp Leszkiewicz podkreślił, że nawet „mała pszczoła” znalazła miejsce w Piśmie Świętym, gdzie chwalimy Pana Boga za to wszystko, co jest dziełem pracy pszczoły.

Delegat ds. Duszpasterstwa Rolników na początku kazania zadał uczestnikom, pielgrzymki pytanie, czy są dobrymi ludźmi jako pszczelarze, ale również jako osoby znajdujące się w różnych relacjach międzyludzkich. Kaznodzieja nawoływał do tworzenia tych relacji i bycia odpowiedzialnymi za nie, również w kontekście Ojczyzny, opierając się na słowach płynących z Ewangelii. - Jeśli przyjmujemy słowa Pana Jezusa i one są fundamentem tej budowli, to tworzymy coś trwałego - pouczył kaznodzieja. Podkreślił także, że Chrystusowi zależy, by każdy naród był wielki i odnalazł się w Bogu. - Trzeba nam jednak pamiętać, że Boże błogosławieństwo nigdy nie będzie sprzyjało grzechowi - podkreślił bp Leszek Leszkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanisław Ból, prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego, podkreślił, że pszczelarze każdego roku uczestniczą w święcie swojego patrona, św. Ambrożego. - Zawsze robimy to przed obrazem Matki Bożej - powiedział prezes. Zauważył, że każda grupa zawodowa ma swojego patrona, a jedynym patronem pszczelarzy jest właśnie Ambroży, biskup Mediolanu, który zasłynął tym, że jako dziecko bez szwanku wyszedł ze starcia z pszczołami, które obsiadły go całym rojem. Dodał również, że modlą się o błogosławieństwo i zdrowie dla siebie i swoich pszczół. - To dzięki tym owadom świat istnieje - zauważył Stanisław Ból.

Przyznał jednocześnie, że pszczelarze troszczą się o pszczoły nie tylko ze względu na korzyści jakie płyną dla nas z miodu, który one wytwarzają, ale w głównej mierze, ponieważ pszczoły zapylają rośliny.

Reklama

Waldemar Kudła, Przewodniczący Zespołu ds. Pszczelarstwa przy Ministrze Rolnictwa przyznał, że w związku z szerokim zastosowaniem środków chemicznych, pszczelarzom jest coraz trudniej prowadzić swoją działalność. Do tego wielkie obszary monokultur, to znaczy kilkudziesięciohektarowe pola obsadzone jedną rośliną, najczęściej rzepakiem, sprawiają, że po okresie kwitnięcia danej rośliny, na terenie nią obsadzonym tworzy się pustynia bez kwiatów i chwastów będących źródłem pyłku dla pszczół.

Prof. Artur Stojko, lekarz weterynarii, postawił rodzinę pszczelą jako wzór kultury, etyki, moralności, pracowitości i solidności. Podkreślił, że owad żyje jedynie 45 dni, ale w tym krótkim okresie wykonuje wiele pracy. Profesor, jako osoba, która od ponad sześćdziesięciu lat zajmuje się badaniami nad produktami pszczelimi i ich aktywnością doszedł do wniosków pochlebnie podkreślających matriarchat. - Dlaczego u pszczół jest tak dobrze? Bo rządzą kobiety - powiedział.

Podziel się cytatem

Pszczoły towarzyszą ludziom od setek lat. Dzięki nim możemy cieszyć się pełnym zdrowiem. Produkty pszczele uzupełniają dietę w wiele niezbędnych minerałów i pierwiastków. Wyroby tych małych owadów doskonale wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wśród najbardziej znanych są oczywiście miody, ale także: pyłek pszczeli, pierzga, mleczko pszczele, czy propolis.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-07 15:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Sam na sam z Bogiem - rekolekcje powołaniowe

BPJG /jasnagora.com

Na Jasnej Górze w niedzielę, 28 czerwca zakończyły się trzydniowe rekolekcje powołaniowe u paulinów. Przebiegały pod hasłem „Sam na sam z Bogiem”. Uczestniczyło w nich czternastu młodych mężczyzn z różnych stron Polski, którzy wyrazili pragnienie poznania bliżej duchowości i charyzmatu Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Więcej ...

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...