Reklama

Świat

Bartłomiej I: w utrzymaniu pokoju nie ma automatycznych rozwiązań ani stałych recept

Bartłomiej I

Episkopat News

Bartłomiej I

„Pokoju nie można brać za pewnik, nie jest on czymś oczywistym. Jest obowiązkiem, osiągnięciem, a jego utrzymanie wymaga nieustannej walki. Nie ma automatycznych rozwiązań ani stałych recept” – napisał Bartłomiej I, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, w swoim tradycyjnym orędziu bożonarodzeniowym. Zwrócił uwagę, jak wielkie jest ryzyko, że ludzkość upadnie lub powróci do przemocy, zachęcając wszystkich „w obliczu ciągłych zagrożeń dla pokoju, do czujności i chęci rozwiązywania problemów poprzez dialog”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bartłomiej I podkreślił „pokojową rolę religii”. „Dzieje się to w czasach, gdy religie są krytykowane za podsycanie fanatyzmu i przemocy `w imię Boga`, zamiast być siłami na rzecz pokoju, solidarności i pojednania” – zauważył duchowy przywódca prawosławia zaznaczając: „Jednak wskazuje to na wyobcowanie wiary religijnej, a nie na jej integralność. Autentyczna wiara w Boga jest najostrzejszą krytyką fanatyzmu religijnego. Religie są naturalnymi sojusznikami wszystkich ludzi dążących do pokoju, sprawiedliwości i ochrony stworzenia przed ludzkim zniszczeniem”.

W swoim orędziu patriarcha ekumeniczny Konstantynopola zwrócił również uwagę, że „chrześcijańskie postrzeganie ludzkiej egzystencji stanowi rozwiązanie problemów stwarzanych przez przemoc, wojnę i niesprawiedliwość w naszym świecie”. Przypomniał, że szacunek dla osoby ludzkiej, pokój i sprawiedliwość „są darami od Boga”. Zaznaczył, że „ustanowienie pokoju, który pochodzi od Chrystusa, wymaga udziału i współpracy istot ludzkich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bartłomiej I przypomniał, że chrześcijańska wizja pokoju „objawia się w słowach Chrystusa, naszego Zbawiciela, który głosi pokój, zwracając się do swoich uczniów z pozdrowieniem `pokój z wami` i zachęcając nas do miłowania naszych wrogów”.

Reklama

„Oznacza to, że dla nas, chrześcijan, droga do pokoju wiedzie przez niestosowanie przemocy, dialog, miłość, przebaczenie i pojednanie, które mają pierwszeństwo przed innymi formami rozwiązywania różnic”.

W swoim bożonarodzeniowym orędziu Bartłomiej I przypomniał również, że w tym roku przypada 75. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948 r. w Paryżu. Dokumentu, „który stanowi syntezę podstawowych ideałów i wartości humanistycznych” i który proponuje, jak wskazuje preambuła, „wspólny ideał, który ma być osiągnięty przez wszystkie ludy i wszystkie narody”. „Prawa człowieka, których centralnym punktem jest ochrona godności ludzkiej wraz z jej uwarunkowaniami indywidualnymi, społecznymi, kulturowymi, ekonomicznymi i ekologicznymi są rozumiane w ich pierwotnej dynamice tylko wtedy, gdy są uznawane za podstawę i kryterium światowego pokoju, łącząc go z wolnością i sprawiedliwością” – stwierdził patriarcha i podkreślił: „W tym sensie przyszłość praw człowieka i pokoju jest również związana z wkładem religii w ich poszanowanie i realizację”.

Duchowy przywódca prawosławia zakończył swoje orędzie apelem o „dążenie do budowania kultury pokoju i solidarności, w której ludzie będą widzieć w bliźnim brata lub siostrę i przyjaciela, a nie zagrożenie i wroga”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-12-22 18:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus.

Więcej ...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Więcej ...

Z zafascynowania Kępińskim

2025-04-06 15:35

Biuro Prasowe AK

W panelu głównym „Ten człowiek wie więcej o człowieku niż Freud, Heidegger i Levinas”, jako pierwszy głos zabrał metropolita krakowski, abp prof. Marek Jędraszewski z wystąpieniem „Levinas i Kępiński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...