Reklama

Kościół

Bielsko-Biała: 10. rocznica sakry biskupiej Romana Pindla

Uroczystości jubileuszowe w salezjańskim sanktuarium maryjnym

Robert Karp

Uroczystości jubileuszowe w salezjańskim sanktuarium maryjnym

Bp Roman Pindel w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył w bielskiej katedrze Eucharystii będącej dziękczynieniem za 10 lat jego posługiwania pasterskiego. Po raz dziesiąty w diecezji bielsko-żywieckiej dzień ten był obchodzony jako Dies Episcopi (Dzień Biskupa). 6 stycznia przypadła kolejna rocznica święceń biskupich ordynariusza i ingresu do katedry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgię z udziałem kilkudziesięciu księży koncelebrowali z jubilatem m.in. biskup pomocniczy Piotr Greger, wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski oraz ks. infułat Jakub Gil z Wadowic. W kościele modlili się przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i miejskich, reprezentanci rożnych wspólnot i organizacji z terenu całej diecezji.

Na początku liturgii biskup przyznał, że w okresie Bożego Narodzenia wielokrotnie czytał teksty z Ewangelii Mateusza i Łukasza, które opisują przyjście Jezusa na świat, a w tym roku zwrócił uwagę na znaczenie czasu w różnych tekstach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Upływ czasu, jego wypełnienie, liczenie i planowanie według ludzkiej rachuby, złudnych wartości czy celów, o których także piszą obaj ewangeliści, wciąż zdarzają się w naszym i w moim życiu. Zdarzają się wydarzenia, z których nauczyłem się, że nie zawsze wybierałem najlepszą opcję, albo zawiodłem, pomyliłem się. Żałuję więc i proszę o wybaczenie. Nie chcę powtarzać tych błędów, ale pragnę być uważny tu i teraz, aby wybierać to, co najlepsze” - podkreślił.

W imieniu bielsko-żywieckiego prezbiteratu słowa życzeń wypowiedział dziekan kęcki ks. Jerzy Musiałek.

Zadedykował też jubilatowi słowa św. Pawła z drugiego Listu do Tesaloniczan: „Sam Pan pokoju niech was obdarzy pokojem zawsze i na wszelki sposób. Pan niech będzie z Tobą”.

Życzenia wypowiedziała w imieniu wspólnoty parafialnej przedstawicielka jednej z ukraińskich rodzin - 10-letnia dziewczynka. „To jest nasza mama Irena i nasz tata - Iwan. Oboje lekarze. To jest moja młodsza siostra Teresa, a tu jest Nazar, mój brat bliźniak. Mamy także jeszcze jedną siostrę - Zosię, która studiuje medycynę w Krakowie. Nazar jest moim bliźniakiem i mamy oboje 10 lat, dokładnie tyle samo, ile biskup jest pasterzem naszego Kościoła. Przybyliśmy do Polski dwa lata temu, a katedra św. Mikołaja stała się naszą parafią, ponieważ mieszkamy niedaleko. Cieszymy się, że biskup jest naszym pasterzem i modlimy się, aby Bóg stale go ochraniał” - powiedziała, a jej brat-ministrant odegrał na flecie „Plurimus annos”.

Reklama

„Niech Bóg błogosławi nas wszystkich, abyśmy mogli nieść Chrystusa tym, którzy Go nie znają i tym, którzy potrzebują pociechy płynącej z Ewangelii” - podziękował wszystkim jubilat.

10 lat temu, 6 stycznia, w bielskiej katedrze odbyły się uroczystości przyjęcia sakry biskupiej i ingresu ks. prałata Romana Pindla. Byłemu rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie sakry udzielił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskup hasłem swojej posługi pasterskiej uczynił słowa: „Verbum Vitae continentes” (Trzymajcie się mocno Słowa Życia) z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian (Flp 2, 16).

rk/Bielsko-Biała

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-01-07 10:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Roman Pindel: Bóg jest miłością – najpiękniejsza z prawd, jaka może pozostać w naszym sercu

wikipedia.org

„To najpiękniejsze, co może w człowieku pozostać – prawda, że Bóg jest miłością, że jest dobry, że nas kocha. Jeśli tyle zostanie z naszej nauki życiowej, to bardzo dobrze” – zapewnił bp Roman Pindel podczas rozważań wygłoszonych po Różańcu 8 stycznia. Biskup swą refleksją poświęcił wyrażonej w Pierwszym Liście św. Jana teologii miłości. Duchowny zwrócił uwagę, że w tym czytaniu – krótkim fragmencie złożonym z czterech zdań (1 J 4, 7-10) – aż dziesięciokrotnie pojawia się wyraz oznaczający „miłość” lub „miłować”.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst