Reklama

Jasna Góra

Nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej

BPJG

Szczególna modlitwa za małżeństwa i rodziny, które pragną pogłębić więzy, zanoszona będzie na Jasnej Górze. Msza św. za małżeństwa i rodziny odprawiona zostanie w niedzielę, 28 stycznia o godz. 17.00 w Bazylice. Po Eucharystii odbędzie się specjalne nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia o. Zbigniew Ptak, inicjator nabożeństw, jest to jeden ze sposobów wzmacniania polskich rodzin.

Przypomniał on, że sytuacja w Polsce dotycząca rodzin nie jest najlepsza, a co więcej pogarsza się ona z roku na rok. - Ta praktyka jest bardzo mocno zalecana przez Kościół - powiedział wyjaśniając jednocześnie, że Kościół nie pozostawia swoich wiernych w trudnej sytuacji i szuka różnych sposobów na to, żeby ratować rodziny. Jednym z nim jest właśnie spotkanie w świątyni i Msza św. - Po Eucharystii wszystkie małżeństwa, które chciałyby odnowić swój sakrament, będą miały taką możliwość - wyjaśnił o. Ptak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Błogosławieństwo dla małżeństw sakramentalnych zwane „odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich” jest nową inicjatywą na Jasnej Górze. Jak jednak zauważył o. Zbigniew Ptak, kapłani posługując w konfesjonałach i prowadząc różne rozmowy z małżonkami, mają możliwość wsłuchania się w problemy i troski, z jakimi przychodzą małżonkowie, dlatego też nabierają doświadczeń w tej materii. Paulin odniósł się także do badań naukowych potwierdzających, że przy długotrwałej obserwacji dwóch grup liczących 2,5 tysiąca małżeństw, naukowcy stwierdzili, że w grupie par, które systematycznie korzystały z sakramentów i modliły się wspólnie, po latach jedynie 3 małżeństwa rozpadły się, natomiast w grupie, która nie opierała swojego związku na praktykach religijnych, sytuacja była odwrotna - jedynie 3 małżeństwa wytrzymały próbę czasu.

Do uczestnictwa w nabożeństwie z odnowieniem przysięgi małżeńskiej zaproszone są całe rodziny, by w ten sposób kształtować także młode pokolenie.

O. Ptak podkreślił, że w większości przypadków przy zawarciu związku małżeńskiego para nie ma jeszcze dzieci. Podczas niedzielnego nabożeństwa, małżonkowie, którzy mają potomstwo, mogą zabrać je ze sobą. - Tutaj te dzieci będą widziały i uczestniczyły w tym obrzędzie. Zobaczą co będzie się dokonywać - powiedział paulin, podkreślają, że wpłynie to na zwiększenie szacunku dla rodziców czy dziadków odnawiających przyrzeczenia małżeńskie.

Reklama

Zauważył także, że łaska dana podczas błogosławieństwa będzie wzmacniać to przyrzeczenie, a to do czego powtórnie małżonkowie się zobowiązują, będzie dłużej trwało.

O. Ptak przypomniał też, że im częściej będziemy zapraszać Pana Boga do swojego życia i małżeństwa, tym więcej Jego obecności w naszym życiu będzie, to zacznie procentować, kiedy pojawią się kryzysy. - A jak wiemy każdy człowiek i każde małżeństwo od czasu do czasu przeżywa jakieś problemy - dodał.

Msza św. za małżeństwa i rodziny odprawiona zostanie w niedzielę, 28 stycznia o godz. 17.00 w Bazylice. Tuż po niej, odprawione zostanie nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej, a po nim niespodzianka dla uczestników.

Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+6 -1
2024-01-25 17:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Dykasterii Nauki Wiary: reakcje na „Fiducia supplicans” - pełne tłumaczenie

Adobe Stock

Publikujemy polskie tłumaczenie komunikatu prasowego podpisanego przez kard. Victora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii Nauki Wiary, oraz ks. prałata Armando Matteo, sekretarza sekcji doktrynalnej. Dokument wyjaśnia, że doktryna o małżeństwie nie zmienia się, w gestii biskupów leży rozeznanie zastosowania tego, co zawarte w deklaracji, w zależności od kontekstu, a błogosławieństwa duszpasterskie nie są porównywalne z błogosławieństwami liturgicznymi i rytualnymi.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst