Reklama

Kościół

Jasna Góra: 32. Światowy Dzień Chorego

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 11 lutego w 32. Światowy Dzień Chorego na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. w intencji chorych. Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył podprzeor Jasnej Góry, o. Marcin Ciechanowski. Podczas Eucharystii wszystkim potrzebującym udzielony został sakrament chorych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii o. Ciechanowski zwrócił uwagę na Jezusa, który poruszony miłosierdziem ulitował się, kiedy zobaczył człowieka trędowatego. - Taki jest Bóg, kiedy widzi, że ty cierpisz, nie tylko zewnętrznie, ale również w swoim grzechu. W Bogu się wszystko porusza i On pragnie ciebie wskrzesić na nowo, o ile przyjdziesz do Niego, do spowiedzi - mówił paulin.

Kaznodzieja zachęcał, by swój grzech oddawać Bogu, który nas kocha i przychodzi, by dotknąć każdego z osobna i wziąć nasz grzech na siebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Prawda o grzechu nie jest przyjemna, ale jest uzdrawiająca. Któż z nas nie boi się iść do spowiedzi? Ale to jest sakrament, w którym Bóg nas uzdrawia, byśmy go mogli przyjąć w Komunii św. Nie bój się iść do spowiedzi, może czasami boleć wejście we własne sumienie, ale to jest uzdrawiające - zachęcał o. Ciechanowski.

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo lourdzkie. Kapłan pobłogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. Nabożeństwo to było połączone z modlitwą o uzdrowienie.

Z okazji Światowego Dnia Chorego, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes, na Jasną Górę przez cały dzień przybywa wielu pielgrzymów, zarówno z modlitwą za chorych, jak i osobiście dotkniętych cierpieniem.

Brat Piotr Grudziński, karmelita z Krakowa przyjechał na Jasną Górę, by pomodlić się za chorych z rodziny, szczególnie powierzał osoby uzależnione.

- To jest dzień, w którym należy pamiętać i wspomagać tych, którzy potrzebują wsparcia. Ja pamiętam szczególnie o osobach uzależnionych od alkoholu. To też osoby chore, których często wykluczamy i zapominamy o nich - mówił zakonnik.

Karolina Motyka z Gdańska przyjechał do Sanktuarium, by pokazać to miejsce po raz pierwszy swoim dzieciom: Ani, Marysi i Jasiowi.

- Dużym zaskoczeniem dla dzieci były wota pozostawione w Kaplicy Matki Bożej przez osoby, które tutaj zostały uleczone. Przygotowaliśmy podziękowania i prośby o zdrowie. Jest to kluczowa prośba w codziennej modlitwie, tym bardziej, będąc tutaj w obliczu miejsca i tych pamiątek, które świadczą o tym, że o zdrowie przez wstawiennictwo Maryi możemy prosić - mówiła pani Karolina.

Reklama

Jasna Góra od wieków znana jest jako miejsce wielu cudów, w tym uzdrowień. Ich świadectwem jest jasnogórska Księga Cudów i Łask, która zawiera udokumentowane przez lekarzy i świadków zdarzenia uzdrowień. Dowodem doznanych łask są także liczne wota, pozostawione w Sanktuarium w postaci krzyży, różańców czy kul ortopedycznych.

W ramach Światowego Dnia Chorego na Jasnej Górze po Apelu odbędzie się całonocne czuwanie w intencji chorych. Poprowadzą je przedstawiciele ruchu dobroczynnego „Betel”, którego charyzmatem jest towarzyszenie sierotom społecznym - osobom niepełnosprawnym i chorym.

Ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej podkreśla, że każdego roku ważnym przesłaniem jest orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, które jest swego rodzaju drogowskazem.

- Papież przypomina nam, że należy dbać o relacje między nami. Nie jest dobrze, aby człowiek był sam. To jest przypomnienie o tym, że nasze człowieczeństwo buduje się przez to, że zauważamy ludzi potrzebujących i śpieszymy im z pomocą, jak miłosierny Samarytanin - powiedział ks. Marciniec.

Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II. Po raz pierwszy obchodzony był 11 lutego 1993 roku w Lourdes.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-02-11 16:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 8

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...