Reklama

Kościół

Monumentalne dzieło Berninego otoczyły rusztowania

Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy baldachimie Bazyliki św. Piotra

Włodzimierz Rędzioch

Wraz z montażem rusztowania otaczającego baldachim Bazyliki św. Piotra rozpoczynają się prace restauratorskie nad arcydziełem Berniniego. Postanowiono przeprowadzić prace konserwatorskie tego najbardziej rozpoznawalnego monumentu sztuki i architektury Bazyliki w związku z nadchodzącym Jubileuszem 2025 r. 21 lutego zostały one zaprezentowane dziennikarzom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sercem bazyliki watykańskiej jest grób Piotra znajdujący się pod ołtarzem Katedry. Aby udekorować to szczególne miejsce, papież Urban VIII w 1623 r. zlecił wybudowanie nad nim dekoracji – zadanie to zlecił najsłynniejszemu artyście tamtych czasów, Gian Lorenzo Berniniemu, z którym współpracowali m.in. Francesco Borromini i Carlo Maderno. Bernini zaprojektował ogromny baldachim procesyjny z brązu. Wynik jego pracy jest zdumiewający. Zastosowanie kręconych, żłobkowanych kolumn nadaje całości lekkości.

Włodzimierz Rędzioch

Dwudziestometrowe kolumny stają na marmurowych cokołach z elementami herbowymi Barberinich, rodu Urbana VIII – pszczołami. Same kolumny są udekorowane gałązkami oliwnymi i laurowymi, wśród których igrają aniołki (putta). Natomiast ich bazy i kapitele oplecione są liśćmi akantu. Całość wieńczy – tak jak w procesyjnych baldachimach – lambrekin z frędzlami wykonany również z brązu. We wnętrzu, na tzw. podniebieniu baldachimu widnieje symbol Ducha Świętego, gołębice, z której emanują złote promienie. Nad kolumnami, na czterech rogach baldachimu stoją anioły, natomiast dwa małe aniołki trzymają symbole władzy papieskiej, tiarę i klucze Piotrowe. Całość wieńczą cztery woluty, nad którymi umieszczono krzyż oparty o złotą kulę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch

Patrząc na monumentalną ale i harmonijną konstrukcję Berniniego nie wszyscy zdają sobie sprawę, że baldachim na 28,74 m wysokości (tyle ile dziesięciopiętrowy budynek) i waży 63 tony.

Reklama

Baldachim to arcydzieło sztuki i architektury, które ma również wielką wartość symboliczną, ponieważ znajduje się nad grobem Piotra. Zwrócił na to uwagę rzecznik prasowy Bazyliki o. Enzo Fortunato: „To miejsce jest kamieniem węgielnym Bazyliki, można powiedzieć, że wokół tego kamienia węgielnego wszystko się kręci. Stąd jego szczególne znaczenie artystyczne, kulturalne, symboliczne i duchowe. Tutaj celebrowana jest Eucharystia, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Taki jest sens konserwowania i godnego utrzymywania tego jednego z najcenniejszych miejsc Bazyliki”.

Renowacja, powierzona zespołowi fachowców o wielkim doświadczeniu, ma miejsce 250 lat po ważnych XVIII-wiecznych pracach konserwacyjnych i 400 lat po rozpoczęciu prac nad baldachimem. Przewidywany czas prac to 10 miesięcy - od drugiej połowy lutego do grudnia 2024 r., na krótko przed otwarciem Drzwi Świętych.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-02-22 13:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy wicekamerling Kościoła

Papież Franciszek mianował nowego wicekamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego. Został nim 60-letni brazylijski arcybiskup Ilson de Jesus Montanari, sekretarz Kongregacji ds. Biskupów i sekretarz Kolegium Kardynalskiego. Dotychczasowy wicekamerling abp Giampiero Gloder został w 2019 r. nuncjuszem apostolskim na Kubie.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...